Doświadczyć lasu na dziewięciu kilometrach w parku narodowym

Szlak leśny „Walderlebnispfad Teerofen/Wildbahn” łączy szkołę dzikiej przyrody Wildnisschule Teerofenbrücke z leśnictwem rewirowym Revierförsterei Wildbahn na północ od Schwedt.

Dziewięciokilometrowy szlak leśny dostarczający wielu wrażeń obejmuje obszar leśny między miejscowościami Vierraden a Gartz nad Odrą. Przewędrować można go na trzech różnych trasach prowadzących po urozmaiconym krajobrazie leśnym. Wiedzie on m.in. przez olsy i lasy dębów szypułkowych. Prowadzi z leśnictwa rewirowego Revierförsterei Wildbahn znajdującego się bezpośrednio przy drodze federalnej B 2 na północ od Vierraden do szkoły dzikiej przyrody Wildnisschule Teerofenbrücke położonej przy drodze wodnej Hohensaaten-Friedrichsthaler-Wasserstraße.

16 tablic informacyjnych poustawianych na trasie informuje o różnych siedliskach przyrodniczych leżących wzdłuż drogi i przedstawia występujące tu gatunki roślin i zwierząt. Tablice przygotowano w języku polskim i niemieckim. W ciepłej porze roku wędrowcy powinni pamiętać o tym, by zabezpieczyć się przed komarami. Przez cały rok warto natomiast zabrać ze sobą lornetkę. Jeżeli dopisze nam bowiem szczęście, będziemy mogli zobaczyć dziko żyjące tu zwierzęta naszych szerokości geograficznych. Pojawiają się tu dziki, daniele, zwierzyna płowa. Lisy i zające nie należą w regionie parku narodowego do rzadkości. Do tego dochodzą też gatunki, których pojedyncze osobniki przechodzą tu nieraz z Polski – widziano tu już wilki i łosie. Widok tych rzadko powracających tu zwierząt stanowi jednak zawsze, za każdym razem, niemałą sensację.

Ścieżkę „Walderlebnispfad” opracowano i utworzono w ramach wspólnego projektu Urzędu ds. Gospodarki Leśnej w Eberswalde oraz Parku Narodowego Unteres Odertal. Jako punkty rozpoczęcia wędrówek nadają się zarówno leśnictwo rewirowe Revierförsterei Wildbahn, jak również szkoła dzikiej przyrody Wildnisschule Teerofenbrücke. W obu tych miejscach są parkingi. Dodatkowych rzeczy o lesie i jego mieszkańcach dowiedzieć można się w niewielkim Waldmuseum w Revierförsterei Wildbahn.

Las, którego można tu doświadczyć, wchodzi w skład wrzosowiska Gartzer Bürgerheide i leży w większości w strefie buforowej parku narodowego, którą wyznaczono jako obszar ochrony krajobrazu. Ścieżka „Walderlebnispfad” przebiega zarówno przez obszary parku narodowego, jak i przez części strefy buforowej. Uchodzi za udany przykład projektu współpracy między Krajową Administracją Lasów a Krajową Administracją Ochrony Przyrody.

Lasy pokrywają łącznie mniej więcej jedną piątą powierzchni Parku Narodowego Unteres Odertal. Największe zwarte obszary leśne w obrębie parku leżą na zboczach odrzańskich na wschód od Staffelde, na terenie Gartzer Schrey rozciągającego się między Gartz nad Odrą a Mescherinem oraz na piaszczystych tarasach dolinnych wrzosowisk Gartzer i Pommersche Bürgerheide. W południowej części Parku Narodowego Unteres Odertal występują rozległe obszary leśne na terenie Densenberge na południowy-zachód od Criewen, pod Schöneberg oraz pod Gellmersdorf. Poza ścieżką „Walderlebnispfad” na teren Densenberge pod Criewen prowadzi kilka ścieżek turystyczno-przygodowych – przez dziki krajobraz leśny Parku Narodowego Unteres Odertal.