Kajakiem na spotkanie z dziką przyrodą

Miłośnicy wodnych wycieczek mogą od 15 lipca doświadczyć Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry zupełnie z bliska podczas wycieczek kajakowych z przewodnikiem.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry można też odkrywać z wody. Od 15 lipca do 14 listopada dolina Odry przemienia się w zupełnie wyjątkowy cel podróży dla osób lubiących wodne wycieczki i pragnących doświadczyć z bliska dzikiej przyrody łęgów odrzańskich. W okresie tym na wybranych wodach można bowiem odbywać wycieczki kajakowe z przewodnikiem. Do 15 lipca są one zasadniczo niedozwolone we wrażliwym obszarze chronionym, jakim jest Dolina Dolnej Odry. Chodzi o to, by nie przeszkadzać rodzimym ptakom w odbywaniu lęgów.

Kajakarze mogą zanurzyć się w tajemniczym wodnym świecie doliny Odry na trzech wyznaczonych trasach. W ramach pierwszej i drugiej wycieczki (Tour 1 i 2) można odbyć przejażdżkę na odcinku o długości 7,2 wzgl. 11 km starorzeczami Odry po krajobrazie polderowym. Wykwalifikowani przewodnicy kajakowi wskazują drogę po rozgałęzionym wodnym labiryncie. Z bliższej odległości niż z łódki – kiedy jesteśmy zaledwie kilka centymetrów nad taflą wody i poruszamy się do przodu cichymi uderzeniami wioseł – nie sposób uświadczyć przyrody doliny Odry. Jeżeli będziemy zachowywać się cicho, będziemy mogli zobaczyć bobry, perkozy dwuczube i czaple siwe, a nawet rybitwy czarne, białoczelne i rzeczne, jak poszukują pokarmu. Również flora gwarantuje odbywającym wodną wycieczkę moc wrażeń. Rosną tu łączenie baldaszkowe, osoki, grzybienie i strzałki. Trasy obu wycieczek rozpoczynają się przy ośrodku sportów wodnych Wassersportzentrum w Schwedt. Zanim wyruszymy na spotkanie z parkiem narodowym, trzeba jeszcze przenieść łódki po wale. Jednak już po kilku uderzeniach wiosłem znajdziemy się w samym centrum dzikiej, dziewiczej przyrody. Kontrast bliskiego sąsiedztwa przemysłowego miasta i nienaruszonego świata przyrody staje się w ten sposób bezpośrednio namacalny.

Trasa trzeciej wycieczki kajakowej (Tour 3) prowadzi z kolei przez polder suchy w południowej części Parku Narodowego Unteres Odertal. Punkty startowe i docelowe znajdują się przy drodze wodnej Hohensaaten-Friedrichsthaler-Wasserstraße w miejscowościach Stolpe lub Stützkow. Trasa tej wycieczki wiedzie wokoło po odcinku o długości 7,8 km starorzeczami Odry, ciekami oraz niewielkim jeziorem przez południową część parku narodowego. Również i tu kuszą przeżycia na łonie dzikiej przyrody – w bezpośrednim sąsiedztwie wiejskich struktur osadniczych. Warto połączyć tę przejażdżkę kajakiem z wizytą we wieży Stolper Turm. Wieża ta góruje na łańcuchu wzgórz powyżej Stolpe. To ostatnia zachowana jeszcze część średniowiecznego obiektu warownego z XII w. Średnica jej wynosi 18 m, co czyni z niej największą wieżę warowną na terenie Brandenburgii. Roztacza się z niej imponująca panorama na południową część Doliny Dolnej Odry.

Wycieczki kajakowe po parku narodowym oferowane są za pośrednictwem stowarzyszenia turystycznego Tourismusverein Nationalpark Unteres Odertal e.V., Berliner Straße 46 - 48, 16303 Schwedt/Oder Tel.: 03332 25590, Fax: 03332 255959, www.unteres-odertal.de, touristinfo@unteres-odertal.de. Rezerwacji można dokonać wyłącznie tam. Tu otrzymuje się też informacje o danych punktach rozpoczęcia trzeciej wycieczki kajakowej (Kanu-Tour 3). Na terenie Parku Narodowego Unteres Odertal dozwolone są z zasady tylko wycieczki kajakowe z przewodnikiem. Odbywanie wycieczek wodnych na własną rękę jest zabronione. Ze względu na rozgałęzienie wód tworzących tu swoisty labirynt wycieczki takie nie byłyby też pozbawione ryzyka.

Wycieczki oferowane są za pośrednictwem stowarzyszenia turystycznego

Tourismusverein Nationalpark Unteres Odertal e.V., Berliner Straße 46 - 48 16303 Schwedt/Oder

Telefon: +49 (0)3332 25590,
Telefax: +49 (0)3332 255959

www.unteres-odertal.de
touristinfo@unteres-odertal.de

Rezerwacji dokonać można wyłącznie tam. Tu też otrzymuje się informacje o danych punktach rozpoczęcia trzeciej wycieczki kajakowej (Kanu-Tour 3). Na terenie Parku Narodowego Unteres Odertal dozwolone są z zasady tylko wycieczki kajakowe z przewodnikiem. Odbywanie wycieczek wodnych na własną rękę jest zabronione. Ze względu na rozgałęzienie wód tworzących tu swoisty labirynt wycieczki takie nie byłyby też pozbawione ryzyka.

Video:


Galerie:


Download Flyer