Rowerem na spotkanie z dziką przyrodą

Dolina Odry połączona jest biegnącym wzdłuż Odry i Nysy szlakiem rowerowym „Oder-Neiße-Radweg” z międzynarodową siecią szlaków rowerowych. Przecina ją 160 km szlaków rowerowych.

Turyści poruszający się na rowerze mogą połączyć w Parku Narodowym Doliny Dolnej aktywność fizyczną z niecodziennymi przeżyciami na łonie natury w jednej z ostatnich istniejących jeszcze w Europie Środkowej naturalnych dolin rzecznych. Szlakiem rowerowym „Oder-Neiße-Radweg”, stykającym się z zachodnim skrajem obszaru chronionego, Park Narodowy Unteres Odertal połączony jest z międzynarodową siecią długodystansowych szlaków rowerowych.

Wiodącym wokoło szlakiem rowerowym „Uckermärkischer Radrundweg”, zbiegającym się w Schwedt i w Stolpe w Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry ze szlakiem rowerowym „Oder-Neiße-Radweg”, dolina Odry połączona jest z siecią szlaków rowerowych regionu Uckermark. Turyści rowerowi mogą wyruszyć stąd też na wycieczki do sąsiadujących Narodowych Krajobrazów Przyrodniczych – do Rezerwatu Biosfery Schorfheide-Chorin i do Parku Przyrodniczego Uckermärkische Seen. Poza tym szlak rowerowy „Uckermärkischer Radrundweg” stanowi poprzeczne połączenie szlaku rowerowego „Oder-Neiße-Radweg” ze szlakiem rowerowym „Berlin – Uznam”.

Ze szlaku rowerowego „Oder-Neiße-Radweg” turyści rowerowi mogą w wielu punktach rozpocząć wycieczkę do obszaru chronionego. Sieć szlaków w Doliny Dolnej Odry o łącznej długości 211 km wytyczona jest na długości ok. 162 km jako sieć szlaków rowerowych i pieszych. 30,8 km tych szlaków leży na terenie polderów mokrych, w związku z czym można po nich poruszać się lub jeździć tylko w miesiącach letnich. Zimą poldery mokre są zalewane w razie rosnącego poziomu wody w Odrze. Mniej więcej połowa sieci szlaków rowerowych biegnie w Doliny Dolnej Odry po wałach.

Do szlaków rowerowych bezpośrednio zagospodarowujących Park Narodowy Unteres Odertal oraz region parku narodowego należy też wiodący wokoło „Szlak żurawia” („Kranichrundweg”), który to obejmuje 74-kilometrową trasę po północnej części regionu parku narodowego.

Środkową część Doliny Dolnej Odry i przylegający region zwiedzić można na wiodącym wokoło szlaku rowerowym „Oder-Welse-Radrundweg” biegnącym ze Schwedt nad Odrą przez Stützkow, Schöneberg, Felchow, Pinnow, Passow do Teerofen. Korzysta on z części odcinków „Szlaku żurawia” oraz szlaku „Oder-Neiße-Rundweg”.

Południową część Parku Narodowego Unteres Odertal oraz regionu parku narodowego turyści rowerowi mogą poznać na wiodącym wokoło szlaku „Stolper Turm“. Łączy on miejscowości Stolpe, Gellmersdorf, Neukünkendorf, Herzsprung, Angermünde, Dobberzin i Crussow. Osoby przyjeżdżające pociągiem mogą rozpocząć swoją trasę w Angermünde.

Po polskiej stronie Odry mamy szlak rowerowy „Zielona Odra”. Pozwala on poznać polską część Doliny Dolnej Odry. Na przejściach granicznych w Schwedt i Mescherin istnieje możliwość przejścia na szlaki rowerowe drugiej strony. Szlak – biegnący jednak częściowo po drogach o znacznym natężeniu ruchu – połączony jest w Schwedt nad Odrą i w Szczecinie z siecią autobusową i kolejową.

Generalnie rzecz biorąc sieć szlaków rowerowych po niemieckiej stronie Doliny Dolnej Odry uchodzi za szeroko rozgałęzioną i dobrze rozbudowaną. Powszechny Niemiecki Klub Rowerowy (ADFC) uznał w roku 2009 główny jej element – szlak rowerowy „Oder-Neiße-Radweg” – za „jakościową trasę ADFC”, przyznając mu trzy gwiazdki. Istnieje tu wiele połączeń poprzecznych prowadzących do obszaru chronionego. Miłośnikom dwóch kółek daje on wiele możliwości odkrywania Doliny Dolnej Odry i doświadczenia dzikiej przyrody z bliska. Na wytyczonych drogach wolno jeździć rowerem również w obrębie obszarów dzikiej przyrody.