Dom Parku Narodowego

We wrześniu 2000 roku otwarto w Criewen Centrum Informacji (Dom Parku Narodowego) Parku Narodowego. Na interaktywnej wystawie można odkryć tu krajobraz łęgowy niziny Odry i go doświadczyć. Ekspozycja zaprasza na ciekawą wycieczkę po krajobrazie i jego historii. Każdy zwiedzający może tu wykazać się aktywnością i w czasie wycieczki odkrywczej po 13 przestrzeniach wystawy poznać bliżej tajemnice przyrody.

Popatrzmy wstecz

Odnalezione kości potwierdzają to – niegdyś dolinę Odry zamieszkiwały mamuty. Ekskurs historyczny przeniesie nas do tundry epoki lodowcowej, do Schwedt do grodu słowiańskiego oraz do średniowiecznej wioski. Dzięki makietom krajobrazu i przekrojom poprzecznym trzęsawisk dolina dolnej Odry ożywa, ukazując przemiany, jakie zachodziły w niej na przestrzeni dziejów.

Zanurzmy się w wodzie

W Odrze występuje dziś 49 gatunków ryb. W wielkim Oder-Aquarium pływa ponad 20 rodzimych gatunków ryb. Oprócz szczupaka, jazia, bolenia, sandacza i miętusa można zobaczyć tu tak małe gatunki jak kozę, ciernika i siekierkę.

Wzbijmy się w powietrze

W Dolinie Dolnej Odry doliczono się 236 gatunków ptaków. Nie bójmy się i odważmy się poszybować na grzbiecie dzikiej gęsi nad krajobrazem doliny rzecznej. System bluebox zapewnia widok z lotu ptaka, dając zarazem poczucie przebywania w przestworzach.

Popatrzmy w przyszłość

Wystawa multimedialna pozwala spojrzeć w ciekawie rysującą się przyszłość parku narodowego. Wyruszmy w podróż w czasie, przenieśmy się w rok 2095 i doświadczmy fikcyjnych przeobrażeń w krajobrazie.

Zadziwmy się

W glebie i wodzie żyją niezliczone małe zwierzątka. Zanurzmy się w mikrokosmosie wody i przyjrzyjmy się osobliwemu życiu w garści ziemi. Mikroskopy i aparatura Berlesego pozwalają na uzyskanie wglądu w tajemniczy świat skrytych mikroorganizmów.

Zalejmy poldery

Krajobrazy łęgowe żyją dzięki dynamice wody. „Pobawmy” się poziomami wody i zobaczmy, jak w razie wystąpienia powodzi zalewa się poldery w dolinie Odry. Makieta polderu pokazuje, jak woda zachowuje się na łęgach i jak człowiek reguluje wielką wodę.

Odkryjmy najpiękniejsze parki narodowe świata

Na świecie jest ponad 2.000 parków narodowych. Wyruszmy w podróż dookoła globu, odwiedźmy najpiękniejsze parki narodowe świata. Przy stanowisku komputerowym można odbyć obrazkową podróż po wybranych parkach narodowych różnych kontynentów i zapoznać się z ich specyfiką.

Godziny otwarcia

Kwiecień – październik
Pon. – nd. w godz. od 9 do 17
Listopad – marzec
Pt. – nd. w godz. od 10 do 17

Dojazd:

Park 2
16303 Schwedt/ Oder, OT Criewen

Galerie