Wieża obserwacyjna w Stützkow: Panorama rzeki Odry z wysokości 11 m

Wieża obserwacyjna przy Stützkower Eiswachhaus przy wale nad Odrą pozwala obserwować florę i faunę i przyglądać się jej w sposób niezakłócony. Roztacza się z niej wspaniała panorama na dolinę Odry.

Wieża obserwacyjna przy Stützkower Eiswachhaus znajduje się tuż przy wale nad Odrą. Otwarto ją w lutym 2014 roku. Charakteryzuje się niecodzienną architekturą i smukłym kształtem. Tym samym jest ona jednym z widocznych już z oddali elementów krajobrazu Doliny Dolnej Odry. Osoby zwiedzające park narodowy mają stamtąd wspaniały widok na krajobraz polderowy na południe od miasta Schwedt oraz na zbocza odrzańskie po polskiej stronie rzeki Odry. Z jedenastometrowej platformy można prowadzić spokojne obserwacje zwierząt. Wieżę wieńczy łukowaty dach nawiązujący kształtem do wyglądu skrzydeł żurawi. Pnie daglezji i modrzewia użyte do budowy wieży pochodzą z Rezerwatu Biosfery Schorfheide-Chorin. Wyrąbano je w lasach wokół Chorin.

Wieża znajduje się na południowym skraju Polderu A, tzw. polderu Criewener Polder. To najbardziej na południe wysunięty polder mokry Doliny Dolnej Odry, który w razie wysokich poziomów zalewowych przyjmuje wielką wodę Odry na powierzchni 1.664 ha. Przecina go wiele cieków należących do układu starorzeczy Odry. W miesiącach zimowych poldery są cyklicznie zalewane. Przy wysokich poziomach wody z wieży spoglądamy na bezkresne wręcz powierzchnie wody. Turysta doświadcza w ten sposób imponującego krajobrazu łąk podmokłych poprzecinanych grupami drzew, na których w miesiącach letnich prowadzi się jeszcze częściowo działalność rolniczą (strefa pielęgnacyjna parku narodowego).

Tereny polderowe to cenne siedliska przyrodnicze i ostoje różnych gatunków zwierząt. Szczególnie ważne są poldery zalewowe dla świata ptaków. Liczne gatunki ptaków wędrownych korzystają z nich wiosną i jesienią – służą im jako miejsce odpoczynku. Turyści mogą tu zimą obserwować przede wszystkim łabędzie krzykliwe. Ale również rzadkie i zagrożone gatunki ptaków, takie jak derkacz czy bąk, są tu u siebie w domu w miesiącach letnich. To bardzo płoche gatunki ptaków, nie zobaczymy ich więc raczej na własne oczy podczas zwiedzania parku narodowego. Ich charakterystyczne nawoływania są jednak słyszalne na dużą odległość. Ze względu na wydawane przez siebie buczenie bąk nazywany jest też „wołem bagiennym”.

Do wieży obserwacyjnej przy Stützkower Eiswachhaus nie da się dojechać samochodem. Piesi i rowerzyści dotrą do niej poprzez układ wałów i dróg parku narodowego. Mogą wybrać trasę biegnącą od mostu granicznego w Schwedt w kierunku południowym po wale nad Odrą albo też wyruszyć w Criewen szlakiem rowerowym „Oder-Neiße-Radweg” w kierunku południowym. Stamtąd dostaną się na wał poprzeczny ograniczający Polder A w kierunku południowym. Prowadzi on bezpośrednio do Stützkower Eiswachhaus oraz do wieży obserwacyjnej. Najszybciej dotrzemy jednak do niej przez Stützkow i tamtejszy most nad kanałem.

Budowa wieży kosztowała 170 tys. euro. Tak jak w przypadku jej bliźniaczej wieży w Mescherinie sfinansowana została ze środków pomocowych polsko-niemieckiego projektu INTERREG.

Galerie